Digitálna doba prináša mnoho výhod, ale aj hrozieb, ktorým deti a mladiství denne čelia. Projekt Web Rangers Slovensko, ktorého iniciátorom je spoločnosť Google v spolupráci s projektom Zodpovedne.sk, vznikol práve s cieľom vzdelávať mládež o bezpečnom používaní internetu. Tento projekt sa odlišuje tým, že deti samotné sú aktívne zapojené do šírenia osvety medzi svojimi rovesníkmi a prispievajú k prevencii kyberšikany a ďalších rizikových foriem správania na internete.
Čo je projekt Web Rangers?
Web Rangers je unikátny vzdelávací program zameraný na mládež vo veku 13 až 16 rokov, ktorí sa zaujímajú o bezpečné a zodpovedné správanie na internete. Účastníci tohto programu sa môžu stať tzv. Web Rangermi – mladými lídrami v oblasti internetovej bezpečnosti, ktorí získané poznatky šíria medzi svojimi rovesníkmi. Program sa začal úspešne v Izraeli a postupne sa rozšíril do viacerých krajín vrátane Českej republiky a Slovenska.
Ciele a prínos projektu
Primárnym cieľom projektu je znížiť výskyt kyberšikany, krádeží identity a iných online hrozieb prostredníctvom osvety a vzájomného zdieľania skúseností medzi mladými ľuďmi. Podľa prieskumov až 28 % slovenských detí zažilo kyberšikanu vo forme verbálnych útokov a 26 % sa stalo obeťou krádeže identity. Tieto čísla sú alarmujúce, čo zdôrazňuje potrebu efektívnych preventívnych opatrení. Okrem toho, polovica opýtaných detí priznala, že dostali pozvanie na stretnutie od neznámej osoby na internete a väčšina by na toto stretnutie aj prišla. Tieto štatistiky ukazujú, že programy ako Web Rangers môžu prispieť k zníženiu týchto rizík a zvýšiť informovanosť o bezpečnostných opatreniach na internete.
Ako projekt prebieha?
Do programu Web Rangers sa môžu prihlásiť všetci záujemcovia v cieľovej vekovej skupine. Po prihlásení absolvujú účastníci online kurzy a workshopy, ktoré sú zamerané na rôzne témy, ako je kyberšikana, ochrana súkromia, bezpečnosť hesiel či rozpoznávanie nebezpečných situácií online. Tieto aktivity prebiehajú prostredníctvom videí, online kurzov a interaktívnych úloh. Program tiež poskytuje priestor pre kreativitu, keďže mladí Web Rangeri môžu vytvárať vlastné projekty na šírenie informácií o internetovej bezpečnosti medzi svojimi rovesníkmi.
Príkladom úspešného projektu z Česka je hra, ktorú vytvorili dvaja trinásťroční chlapci, kde hráči testujú svoje znalosti o phishingu a hoaxoch. Takéto kreatívne prístupy motivujú mladých k hlbšiemu záujmu o bezpečnosť na internete a umožňujú im šíriť povedomie efektívne a zábavnou formou.
Význam spolupráce a osvetových aktivít
Google sa na Slovensku spojil s projektmi ako Zodpovedne.sk a E-bezpečí, ktoré poskytujú odborné zázemie a podporu počas celého programu. Tieto organizácie sa dlhodobo venujú prevencii rizikového správania detí a mládeže na internete a prispievajú k vzdelávaniu o etickom a zodpovednom používaní digitálnych technológií. „Spájanie síl je tou správnou cestou,“ povedal Miroslav Drobný z eSlovensko, a zdôraznil, že efektívne preventívne opatrenia znižujú riziká spojené s digitálnym svetom.
Ako sa stať Web Rangerom?
Pre mladých, ktorí sa chcú stať Web Rangermi, je dôležité mať záujem o pomoc druhým a chuť učiť sa nové veci o digitálnej bezpečnosti. Stačí sa prihlásiť na oficiálnej stránke projektu a následne absolvovať všetky potrebné aktivity. Po úspešnom ukončení majú účastníci možnosť nielen šíriť nadobudnuté vedomosti medzi svojimi rovesníkmi, ale aj reprezentovať pozitívny vzor pre ostatných.
Záver
Projekt Web Rangers je skvelou iniciatívou pre mladých ľudí, ktorí sa chcú dozvedieť viac o bezpečnom používaní internetu a zároveň prispieť k pozitívnej zmene vo svojom okolí. Vďaka praktickým vedomostiam, interaktívnym workshopom a možnosti vytvárať vlastné projekty pomáha projekt formovať novú generáciu internetovo gramotných mladých ľudí, ktorí si uvedomujú dôležitosť bezpečnosti v digitálnom svete.