IT Magazín

Novinky zo sveta IT, počítačov a mobilov

Recenzia – navigácia Dynavix pre iOS

Navigácia Dynavix, od rovnomenného českého výrobcu navigačných systémov je ďalšia z aplikácií, ktoré zmenia vaše iZariadenie na vynikajúceho pomocníka na cestách. Vďaka nej vás dokáže aj iPhone navigovať krok za krokom, pomôcť nájsť najbližšie čerpacie stanice či mnoho iného. V App Store je ale dostupných mnoho navigačných systémov od rôznych firiem, často zvučnejších mien. Dokáže sa im prvá česká navigácia vyrovnať?

Kompletnú fotogalériu k navigácii Dynavix nájdete tu.
(hľadáme sponzora na neobmedzený hosting)

K hlavným výhodám aplikácie patrí podľa výrobcu funkcia „rýchla trasa“, ktorá vám pomôže nájsť tú najvhodnejšiu a najrýchlejšiu cestu v akýkoľvek deň alebo čas a pritom berie ohľad na situáciu na cestách. Spoločnosť sa na svojich stránkach taktiež chváli 99 % pokrytím Českej republiky – štandardná databáza spoločnosti TeleAtlas obsahuje približne 450 tisíc adries, no v navigácií Dynavix bola rozšírená na približne 2,3 milióna adries, čo je skutočne úctyhodné číslo.

Aplikácia Dynavix je dostupná vo viacerých verziách, ktoré obsahujú mapové podklady rôznych štátov. Pre našich čitateľov bude asi najzaujímavejšou varianta „Central Europe “, (39,99 €) ktorá obsahuje mapy Rakúska, Chorvátska, Českej republiky, Nemecka, Maďarska, Poľska, Slovenska, Slovinska, Švajčiarska a Lichtenštajska. Okrem nej existujú varianty Western Europe, Eastern Europe, Nordics, Cz-Sk-De, UK & Ireland a samostatná aplikácia obsahujúca mapy Českej republiky. Podrobnejšie informácie, rovnako ako aj názvy štátov, ktoré v daných verziách nájdete nájdete na na oficiálnych stránkach Dynavixu.

Spustenie takmer 800 MB aplikácie je aj na staršom iPhone 3GS rýchle, trvá niečo menej než 9 sekúnd, rovnako rýchle je aj vyhľadanie satelitov, s ktorým som počas testovania nemal žiadne problémy.


Užívateľské prostredie aplikácie určite patrí k tým vydarenejším. Tlačidlá majú v celej aplikácií veľkosť prispôsobenú prstom, takže sa nemusíte obávať žiadnych preklikov alebo triafania sa do neprehľadných tlačidiel. V nastaveniach si môžete vybrať z viacerých možností zobrazenia, vzhľadu aplikácie, farby témy či pozadia. V novej verzii, ktorá by sa mala do App Store dostať už čoskoro, sú možnosti prispôsobenia ešte väčšie, a ak máte vo vašom iZariadení nejakú fotografiu, ktorú by ste chceli mať na pozadí navigácie, môžete tak urobiť. K ďalším možnostiam patrí nastavenie veľkosti písma ulíc a nastavenia máp, kde môžete upraviť vlastnosti približovania máp.

 

S užívateľským prostredím blízko súvisí aj rýchlosť. Či už približovania, výberu alebo vyhľadávania. V aktuálnej verzii sa mi často nepáčila rýchlosť reakcii pri prezeraní máp, najmä pri použití viacerých prstov. Vývojári však neustále pracujú na vylepšeniach a tak som mal možnosť otestovať novú verziu tohto navigačného softvéru, v ktorom mali byť chyby opravené. A tak aj skutočne bolo, v novej verzii som sa nestretol s tým, že by mi aplikácia rozhádzala aktuálny pohľad na mapu či dlho vykresľovala danú oblasť. Počas navigovania máte pred sebou prehľadne zoradené niektoré údaje – predpokladaný čas príchodu do cieľa, aktuálnu rýchlosť, vzdialenosť k nasledujúcej zmene smeru a celkovú vzdialenosť, ktorá vás čaká.

 


V novej verzii navigácie je vylepšený aj import tzv. POI – teda bodov záujmu. Užívateľ ich môže do zariadenia dostať jednoducho cez iTunes, vo formátoch Dynavix CSV alebo často používanom formáte OV2. Navigácia ich následne importuje do svojej knižnice.

Samotné navigovanie na mape je trochu trhané, no nie je to nič hrozné a na cestu to nemá žiadny vplyv. Aplikácia vám pomôže nájsť najbližšie parkovisko, reštauráciu alebo čerpaciu stanicu. Do vybraného bodu záujmu, napríklad reštaurácie tak môžete okamžite zavolať, rezervovať si stôl alebo si prezrieť menu na internete. Taktiež ponúka možnosť „zaveď ma domov“ ktorá vás naviguje na vami určenú adresu bydliska. Ak máte ku kontaktom priradené rozsiahlejšie údaje, môžete si ich po odkliknutí prezrieť na mape.

Pre mňa osobne boli najväčším prekvapením zvuky aplikácie. Na internete som sa predtým dozvedel, že spoločnosť nadabovala navigačné príkazy s hercom Pavlom Liškom, no až pri používaní som objavil ich skutočné čaro. Monotónne príkazy na ktoré môžete byť zvyknutí z iných navigácií nahradili jeho vtipné hlášky ktoré dokážu rozosmiať, prípadne ešte viac nahnevať pri prípadných problémoch Smile A tak som ako Slovák riešil dilemu – ktorý jazyk navigovania si vybrať. Aj napriek dostupnosti slovenčiny a niekoľkých iných jazykov som si vybral češtinu, práve kvôli úsmevným hláškam.

Navigácia taktiež obsahuje niekoľko 3D objektov, ktoré však nie sú dostupné v slovenských mapách a preto ich v recenzii hodnotiť nebudem.

Navigácia Dynavix je zaujímavý počin našich západných susedov. Myslím si, že sa v niektorých môže porovnávať s ostatnými navigáciami dostupnými v App Store, no niektoré chyby, vyskytujúce sa najmä v aktuálnej verzii ju posúvajú v rebríčku nižšie. Ale fakt, že aplikácia je dostupná v mnohých variantách, je výhodný najmä pre lokálneho užívateľa, ktorý sám najlepšie vie, ktoré mapové podklady potrebuje – a práve preto môže byť Dynavix pre niektorých najlepšou voľbou!

V nasledujúcich verziách by som určite uvítal širšie prepojenie s internetom, či už sa jedná o vyhľadávače alebo sociálne siete, vďaka ktorým by mala navigácia pre smartfón neuveriteľnú výhodu oproti klasickým automobilovým navigáciám.

Viac informácií o navigácií nájdete na oficiálnych stránkach výrobcu.

pošli na vybrali.sme.sk

Mohlo by Vás zaujímať aj:

 1. Keypoint – Vaše prezentácie vo Vašom vrecku
 2. Zlacnela populárna hra Grand Theft Auto: Chinatown Wars pre iOS
 3. Wunderlist – ešte jednoduchšia organizácia úloh
 4. Chcete vedieť, čo sa robí s vaším iZariadením?
 5. Prvý slovenský denník v AppStore

Tags: , , , , ,

5 Responses to “Recenzia – navigácia Dynavix pre iOS”

 • Golf says:

  Co to je “nová verzia”? Existuje stále a jenom ta první, nová bude po Velikonocich…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • Nová verzia je verzia, ktorá je momentálne vo vývoji a tým pádom zatiaľ nie je dostupná v App Store. Presný dátum Vám však nepoviem, nakoľko som o žiadnom nebol informovaný.
   S pozdravom.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • Golf says:

    A co tuhle hodně podstatnou poznámku uvést jasně do textu a nemást lidi? Jinak pro informaci, přímo od výrobce, očekává se po Velikonocích…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ” V aktuálnej verzii sa mi často nepáčila rýchlosť reakcii pri prezeraní máp, najmä pri použití viacerých prstov. Vývojári však neustále pracujú na vylepšeniach a tak som mal možnosť otestovať novú verziu tohto navigačného softvéru, v ktorom mali byť chyby opravené. A tak aj skutočne bolo, v novej verzii som sa nestretol s tým, že by mi aplikácia rozhádzala aktuálny pohľad na mapu či dlho vykresľovala danú oblasť. ”

     Ktorej časti nerozumiete? V texte stojí, že tieto chyby sú opravené v novej verzii navigácie, ktorú som testoval ja, nie je tam ani slovko o aktuálnej dostupnosti novej verzie v App Store. Takže sarkastické poznámky si prosím odpustite.
     Miro.

     Thumb up 1 Thumb down 0

     • Golf says:

      Pokud něco publikuji pro širší veřejnost, tak jediná poznámka “v novej verzii” je výsměch… Já to třeba vím, ale člověk, který se tomu nevěnuje jako já, tak z toho nemá možnost pochopit, že kromě aktuálni verze má někdo verzi “předprodukční”, která teprve bude někdy k mání. Pokud tohle považujete za sarkasmus, tak si přestaňte hrát na “novináře” a začněte přemýšlet o tom, co to vlastně recenze je. Tohle určitě ale nee. Výčet technických parametrů a vychvalování hlasu Lišky (kterého mimochodem velké procento uživatelů nemusí, to je holá skutečnost!), doplněné o postřehy z pohybu v menu, to je opravdu recenze jako řemen… Co takhle zkušenosti z reálného provozu, doplněné obrázky a vlastními neopapouškovanými poznámkami?
      Tak si tu dál hrajte na “nesrozumitelnou rádobyrecenzi”. Ani neočekávám, že tahle má poznámka tu zůstane… Na forum.iphone.cz se toho běžný uživatel ze skutečného provozu této navigace (včetně opravdového srovnání s nejbližší konkurencí – TomTomem) i z přímé diskuse se zástupcem Dynavixu dozví podstatně víc (i to, co “nová verzia” skutečně obnáší). Takže nazdar.

      Thumb up 0 Thumb down 0


Výživové doplnky

ITMag.sk funguje s podporou značky nu3tion - výživové doplnky, ktorá je slovenským výrobcom.

Log In

Najčítanejšie

Sorry. No data so far.

Anketa

View Results

Loading ... Loading ...

Archív