IT Magazín

Novinky zo sveta IT, počítačov a mobilov

Vyvíja sa P2P protokol pre streaming videa

Bram Cohen, autor BitTorrent protokolu, ktorý vyvolal revolúciu v prenose súborov, vyvíja nový protokol pre P2P streaming videa.

Cohen chce naprogramovať protokol, ktorý by sa v budúcnosti stal nadradeným voči všetkým ostatným streamingovým službám na súčasnom trhu.

Ošiaľ zvaný „streaming videa“ neodškriepiteľne rozpútal v roku 2005 server YouTube, ktorého raketový vzostup popularity medzi užívateľmi mal za následok niekoľkonásobné zvýšenie objemu prenesených dát na užívateľa.

No narozdiel od týchto streamingových služieb, má nový protokol využívať pre distribúciu videa internetové pripojenia užívateľov sledujúcich dané video na jeho odosielanie ďalším užívateľom. Vďaka tomu odpadávajú obrovské náklady na prevádzku serverov. Cohen tiež od projektu očakáva extrémne nízku latenciu.
Mnoho čitateľov si asi kladie otázku, či budeme musieť aj pri P2P videu, rovnako ako pri BitTorrent sieti, sledovať počet užívateľov, a či bude nejak vyriešená nedostupnosť videa spôsobená nedostatkom užívateľov.
Kedy bude protokol predstavený verejnosti zatiaľ nieje jasné, s istotou však môžeme povedať, že si naň pár mesiacov počkáme.

Cohen predstavuje nový protokol

Na správu upozornil server TorrentFreak.

pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , ,


Výživové doplnky

ITMag.sk funguje s podporou značky nu3tion - výživové doplnky, ktorá je slovenským výrobcom.

Prihlásiť sa

Anketa

View Results

Loading ... Loading ...

Archív